شنبه 31 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان و با همکاری اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد/
اولین آیین تکریم و الگوسازی از سرآمد حوزه گیاهان دارویی استان کهگیلویه و بویراحمد

در اولین آیین تکریم و الگوسازی از سرآمد حوزه گیاهان دارویی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور مدیر کل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان و معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد، از آقای وحید گرجی، کارآفرین برتر و سرآمد حوزه گیاهان دارویی استان تجلیل شد.

محسن شاه رضایی در این با اشاره به اینکه تحقق چنین امر مهمی سبب اثرگذاری هر چه بیشتر این افراد در جامعه می شو، اظهار داشت: نسل جوان به عنوان نیروهای انسانی فعال و آینده ساز کشور از افراد نخبه الگو و سرمشق بگیرند.

مدیر کل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: کتاب زندگی نخبگان کشور و اقدام های آنان برای دستیابی به موفقیت تهیه و بین مردم و به ویژه نسل جوان توزیع شود زیرا در الگوسازی نقش مؤثری خواهد داشت.

شاه رضایی عنوان کرد: برگزاری همایش های تکریم و الگوسازی از نخبگان در استان ها اقدامی ارزشمند در راستای شناسایی و معرفی بیش از پیش این افراد به مردم است.

وی ابراز داشت: اعلام قدردانی از نخبگان کشور و جلب مشارکت مردم برای رفع مشکلات آنان از دیگر اهداف برگزاری این همایش ها خواهد بود.

 

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بخشی از وظایف و رسالت های بنیاد نخبگان این استان تقدیر از فعالیت های افراد نخبه و ترویج فرهنگ نخبه پروری است.

سید حمدالله اکوانی اظهار داشت: در همین راستا نیز نخستین همایش تکریم و الگوسازی از نخبگان کهگیلویه و بویراحمد به همت بنیاد نخبگان این استان و با مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج برگزار شد.

وی افزود: برنامه های دیگری نیز در حوزه های مختلف تا پایان امسال در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود و انتظار می رود که دستگاه های اقتصادی، علمی و فرهنگی استان نیز در حد توان همکاری و مشارکت کنند.

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این بنیاد برای کمک به توسعه روزافزون استان دو موضوع را در اولویت برنامه های خود قرار داده که شامل شناسایی و حمایت از متقاضیان راه اندازی شرکت های دانش بنیان و اعطای جوایز علمی و پژوهشی به مشاهیر حوزه صنعت، کارآفرینی و فعالان اقتصادی است.

اکوانی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد هم اینک دارای چهار شرکت دانش بنیان است و استان در این زمینه رتبه آخر کشور را دارد.

 

کارآفرین برتر کشور در حوزه گیاهان دارویی و مدیرعامل شرکت دارویی زردبند یاسوج نیز گفت: فعالیت این شرکت از سال 1373 آغاز شد و هم اینک نیز افزون بر 100 نفر به طور مستقیم در آن مشغول به کار هستند.

وحید گرجی اظهار داشت: شرکت زردبند دانش بنیان بوده و محصولات تولیدی آن نیز علاوه بر ایران در کشورهای مختلف دنیا مصرف می شود.

وی افزود: صفت محرومیت هرگز زیبنده کهگیلویه و بویراحمد نیست زیرا مواهب خدادادی متعددی دارد.

کارآفرین برتر کشور در حوزه گیاهان دارویی و مدیرعامل شرکت دارویی زردبند یاسوج بیان کرد: کار، تلاش، فعالیت و پشتکار مردم کهگیلویه و بویراحمد در راستای ارزآوری، درآمدزایی و کمک به توسعه پایدار این استان به کار گرفته شود تا از محرومیت فاصله بگیرد.

گرجی عنوان کرد: استفاده بهینه از ظرفیت ها و قابلیت های چشمگیر کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر جبران عقب ماندگی های این استان می تواند آن را به الگویی در زمینه محرومیت زدایی برای مردم دیگر نقاط کشور تبدیل کند.

وی ابراز داشت: مسئولان شرکت زردبند یاسوج آماده ارائه تجارب ارزنده خود به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی حوزه گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد هستند و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نمی شود.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: حمایت از بحث مهم سرمایه گذاری در این استان منجر به ارزآوری، درآمدزایی، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار استان می شود.

جعفر گوهرگانی اظهار داشت: استفاده از توان سرمایه گذاران بومی و غیربومی کهگیلویه و بویراحمد در تمامی عرصه ها به ویژه کشت، پرورش و فرآوری گیاهان دارویی ضرورتی انکارناپذیر است.

وی افزود: بستر لازم برای ایجاد و راه اندازی صنایع مشابه در کنار شرکت زردبند یاسوج توسط متولیان امر و دستگاه های اجرایی مربوطه فراهم شود زیرا تأثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری استان خواهد داشت.

گوهرگانی بیان کرد: عملیات اجرایی دهکده گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد در هفته دولت امسال آغاز شود تا محصولات آن در آینده ای نزدیک فرآوری و به دست مردم استان و دیگر نقاط کشور برسد.

 

گیاه شناس و رئیس ستاد گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: این استان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی رویشگاه و زیستگاه بخش عمده ای از گونه های گیاهی کشور است.

عزیزالله جعفری اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد 2 هزار و 200 گونه گیاهی از مجموع هفت هزار و 500 گونه گیاهی موجود در ایران را دارد و به همین دلیل نیز همواره مورد توجه گیاه شناسان کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه گیاهان موجود در کهگیلویه و بویراحمد کاربردهای متعددی دارند که یکی از آنها جنبه دارویی است، افزود: کشور دارای یک هزار گونه گیاه دارویی است که 475 گونه از آنها در این استان وجود دارد.

گیاه شناس و رئیس ستاد گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: با توجه به عوارض سوء داروهای شیمیایی گرایش مردم کشور و این استان به سوی مصرف داروهای گیاهی رو به افزایش است.

جعفری با بیان اینکه هم اینک تنها پنج درصد از داروهای تولیدی در کشور منشأ گیاهی دارد و 95 درصد مابقی نیز شیمیایی است، افزود: گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد در صورت فرآوری لازم می تواند سبب توسعه روزافزون این استان و درآمدزایی بیشتر برای آن شود.

وی گفت: سند توسعه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد به همت کارگروه تخصصی گیاهان دارویی بنیاد نخبگان استان تا افق سال 1404 تهبه شده که به زودی نیز وارد فاز عملیاتی می شود.

جعفری اظهار داشت: این سند تا هفته آینده نهایی و به دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد که مرتبط با بحث گیاهان دارویی هستند ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: اجرای این سند منجر به تحولات گسترده در حوزه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد می شود.

جعفری بیان کرد: کهگیلویه و بویراحمد تنها استان کشور است که تاکنون سند گیاهان دارویی را تهیه و تدوین کرده است.

 

رئیس دانشگاه یاسوج نیز گفت: کهگیلویه و بویراحمد با وجود کوچک بودن دارای قابلیت های متعدد در زمینه های مختلف از جمله گیاهان دارویی است.

احمد عریان اظهار داشت: لازم است که کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ اقتصادی توانمند شده و پسوند محرومیت از روی نام آن برداشته شود.

وی افزود: پیوند بین صنعت و بخش خصوصی با دانشگاه در کهگیلویه و بویراحمد عامل توسعه و آبادانی همه جانبه آن خواهد شد و چنین باوری باید بین مسئولان اجرایی، جامعه دانشگاهی، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان نهادینه شود.

رئیس دانشگاه یاسوج بیان کرد: ارتباط محدود صنعت و دانشگاه در کهگیلویه و بویراحمد یک نقیصه مهم بر سر راه توسعه این استان و تبدیل علم به ثروت است که باید به زودی برطرف شود.

عریان عنوان کرد: کشت، پرورش و فرآوری گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد همراه با مطالعات، بررسی ها و کار کارشناسی لازم باشد و دانشگاه یاسوج نیز آماده هرگونه همکاری در این زمینه است.

وی ابراز داشت: پایان نامه های دانشجویی در کهگیلویه و بویراحمد باید هدفمند و به سوی نیازهای حوزه صنعت استان هدایت شوند.

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز گفت: جرقه ارتباط روزافزون صنعت و دانشگاه در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده که می تواند زمینه ساز بروز تحولات چشمگیر در صنایع مختلف استان از جمله حوزه گیاهان دارویی باشد.

جبار کیانی پور اظهار داشت: رویکرد اتاق بازرگانی یاسوج گسترش ارتباط با بنیاد نخبگان، پارک علم و فناوری و دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد به ویژه دانشگاه یاسوج است.

وی افزود: به زودی تفاهم نامه همکاری بین اتاق بازرگانی یاسوج و دانشگاه دولتی این شهر منعقد می شود.

کیانی پور بیان کرد: اتاق بازرگانی یاسوج آماده اعطای بورس تحصیلی و کمک به پایان نامه های دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه های اقتصادی و صنعتی است.

وی عنوان کرد: فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صنعتگران بخش خصوصی کشور و کهگیلویه و بویراحمد افسران جبهه مقابله با جنگ اقتصادی دشمنان علیه ایران اسلامی هستند.

وحید گرجی کارآفرین برتر کشور در حوزه گیاهان دارویی و مدیرعامل شرکت دارویی زردبند یاسوج در این همایش به عنوان نخبه اقتصادی با اهدای لوح سپاس و جوایز ارزنده مورد تجلیل قرار گرفت.

 

این آئین با حضور بیش از 150 نفر از دانشجویان، دانش‌آموزان، داروسازان و مسئولان استانی  در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج برگزار گردید

 

 

گزارش صدا و سیمای مرکز استان از این برنامه را مشاهده فرمایید.

 

 

------

تاریخ انتشار : 1397/05/18
کد : 101
تعداد بازدید: 259

     تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد.
آدرس: یاسوج، میدان آزادگان، ابتدای خیابان پاسداران      تلفن: 33231955 - 33231532 :074