شنبه 31 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

ترکستانی در گچساران:
توسعه کارآفرینی و ایجاد رقابت سالم مسیر برون رفت کشور از مشکلات

محمد صالح ترکستانی، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان در در اولین گردهمایی فرهیختگان شهرستان های گچساران و باشت که درسالن اجتماعات آزادی نفت و گاز گچساران برگزار شد، گفت: وظیفه بنیاد ملی نخبگان سیاست گذاری، شناسایی، هدایت و حمایت از نخبگان و مستعدین برتر است

وی افزود: درکشور مسائل و مشکلات زیادی وجود دارد اما یک چیزی که بسیار به ما ضربه می‌زند نوع اقتصاد ماست که به تعبیری همان اقتصاد نفتی است.

وی اظهارکرد: باید پرسید براستی چه تعداد از مدیران، افرادی نخبه هستند که به کار گماشته شده‌اند و متاسفانه خیلی ها فکر می کنند بحران هایی که مملکت با آن مواجه است حل نشدنی است ولی این طور نیست و باید از ایده، فکر و منطق و ظرفیت نخبگان برای حل بحران‌ها استفاده کرد.

ترکستانی خاطرنشان کرد: مسیر برون رفت کشور از مشکلات توسعه کارآفرینی و ایجاد رقابت سالم است و این نخبگان هستند که می توانند این اکو سیستم را به وجود بیاورند و اگر امروز نگاه ها تغیر کند خیلی از مشکلات مرتفع خواهند شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان گفت: برای اینکه تشخیص بدهیم یک نفر صاحب فکر برتر است این است نباید فراخوان داد و یک نخبه باید به حدی رسیده باشد که خود از بین عموم نمایان و متمایز باشد.

وی بیان کرد: متاسفانه در کشور یک بخش قابل توجهی از مردم در هر زمینه‌ای خود را صاحب نظر می‌دانند و ادعای نخبگی دارند که در بنیاد ملی نخبگان تا حدی این ادعاها فیلتر می‌شوند.

ترکستانی افزود: بنیاد ملی نخبگان تمام قد در پیشبرد اهداف نخبگان از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کند.

وی گفت: بر اساس طرحی که پیشنهاد شده دانش‌آموختگان مستعد برتر از آزمون استخدامی معاف هستند که این خود فرصت خوبی برای جذب و استفاده از نخبگان است.

معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان گفت: بنیاد ملی نخبگان یک نهاد کوچک اما چابک است به طوری که در تهران و ۳۱ استان با کمتر از ۳۰۰ نفر در حال فعالیت است و بودجه بنیاد ملی نخبگان در کل کشور ۵۰ میلیارد تومان است که این رقم بسیار ناچیز است.

وی با اشاره به طرح شهاب تصریح کرد: نخبگی یک مسیر است و بنیاد در قالب طرح شهاب با همکاری آموزش و پرورش استعدادبرتر دانش‌آموزان را شناسایی می‌کند و در مقطع دانشگاهی نیز از طریق طرح جوایز تحصیلی دانشجویان مستعد شناسایی و در چهار حوزه آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی تسهیلاتی از جمله: آموزش‌یاری، پژوهش‌یاری، کمک هزینه شرکت در کنفرانس های داخلی و خارجی، خرید کتاب، شرکت در کارگاه ها مختلف، وام مسکن، هدیه ازدواج و... ارائه می‌کند.

ترکستانی با اشاره به جایزه شهید احدی برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، اظهارکرد: مستعدین برتر می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه استفاده کنند به طوری که بجای خدمت سربازی با انجام یک طرح پژوهشی کارت پایان خدمت دریافت ‌کنند. 

تاریخ انتشار : 1397/06/07
کد : 107
تعداد بازدید: 255

     تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد.
آدرس: یاسوج، میدان آزادگان، ابتدای خیابان پاسداران      تلفن: 33231955 - 33231532 :074