شنبه 31 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

استاندار کهگیلویه‌و‌بویراحمد:
منابع به عنوان ابزار توسعه در خدمت اندیشۀ نخبگانی قرار گیرد

احمدی گفت: مدیریت در بهره‌گیری از منابع باید شاخصه‌های توسعۀ انسانی را ملاک قرار دهد؛ اگر این مهم مورد تأکید باشد، منابع و داشته‌های بومی نیز به عنوان ابزار توسعه در خدمت اندیشۀ نخبگانی قرار خواهند گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ احمدی؛ استاندار کهگیلویه‌و‌بویراحمد با اشاره به داشته‌ها و موهبت‌های ذاتی استان، بر لزوم تزریق تفکر نخبگانی به مزیت‌های بومی اشاره کرد و گفت: نیروی‌انسانی متخصص و کاربلد بزرگترین سرمایۀ جوامع برای توسعه و پیشرفت است.

وی اجتماع نخبگانی را سرمایۀ اجتماعی کشورها دانست و افزود: مسیر رشد و پیشرفت کشورها تنها از راه بکارگیری دستاوردهای علمی و عملیاتی‌کردن ایده‌های نو می‌گذرد.

استاندار کهگیلویه‌و‌بویراحمد ادامه داد: خوشبختانه استان هم به لحاظ مزیت‌های بومی و موهبت‌های الهی و هم به لحاظ نیروی‌انسانی متخصص و متعهد، داشته‌های خوبی برای توسعه و پیشرفت دارد به شرطی که این دو بتوانند تعامل سازنده با یکدیگر داشته باشند.

احمدی اضافه کرد: کاستی‌ها و نواقص موجود در مسیر توسعۀ کشور به دلیل وجود نفت نیست. مدیریت در بهره‌گیری از منابع باید شاخصه‌های توسعۀ انسانی را ملاک قرار دهد؛ اگر این مهم مورد تأکید باشد، منابع و داشته‌های بومی نیز به عنوان ابزار توسعه در خدمت اندیشۀ نخبگانی قرار خواهند گرفت.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته رشد بسیار مطلوبی در حوزۀ علوم‌پایه و بنیادین حاصل شده است اما اجتماع علمی و دانشگاهی کشور نباید در علوم‌بنیادین متوقف شود؛ بلکه باید آن را به محصول و خدمتی دانش‌بنیان و فناوری‌محور تبدیل کند. در واقع باران اندیشه باید به طوفان ایده و سونامی محصول و تجاری‌سازی تبدیل شود.

استاندار کهگیلویه‌و‌بویراحمد یادآور شد: همکاری و تعامل نهادهای نخبگانی مانند بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی‌وفناوری و دانشگاه‌ها و مراکز رشد و پارک‌های علم‌وفناوری، سبب می‌شود سازوکار مشخص و یکپارچه‌ای برای حمایت از محققان و متخصصان وجود داشته باشد خاصه در آینده جهان در جنگ فناوری قرار می‌گیرد و اگر کشور نتواند ابزار این جنگ را فراهم کند، قطعاً نمی‌تواند جایگاه خود را حفظ کند.

احمدی یادآور شد: تقویت و توانمندسازی اجتماع نخبگانی و هدایت آنان به سمت مشکلات و مسائل جامعۀ بومی، سبب می‌شود از بروز بحران‌های آتی پیشگیری شود و کشور در برابر مسائل آینده ایمن باشد.

وی با اشاره به لزوم اختصاص اعتبارات بیشتر به بخش‌های پژوهشی و علمی، اظهار داشت: اعتبارات نباید صرف دیوان‌سالاری، گسترش تشکیلات و ساختمان‌سازی شود بلکه باید در نقطۀ درست و در توسعۀ علم و فناوری هزینه شود.

استاندار کهگیلویه‌و‌بویراحمد در پایان تصریح کرد: نخبه فردی است که درک درستی از مقتضیات جامعۀ خود دارد و تعهد به جامعه را به عنوان یک اصل در شخصیت خود نهادینه کرده است، چنین فردی می‌تواند محور توسعۀ کشور باشد.

تاریخ انتشار : 1397/06/11
کد : 108
تعداد بازدید: 269

     تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد.
آدرس: یاسوج، میدان آزادگان، ابتدای خیابان پاسداران      تلفن: 33231955 - 33231532 :074