جمعه 9 خرداد 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
طرح شهید احمدی‌روشن؛ گامی به سوی تحقق دانشگاه‌ کارآفرین

سعادت، طرح شهید احمدی‌روشن را تسهیلگر ارتباط صنعت با دانشگاه برشمرد و بر لزوم ارائه آموزش‌های کارآفرینی به مستعدان‌برتر، تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست معرفی و تبیین طرح شهید احمدی‌روشن با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مسئولان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های شیراز، علوم‌پزشکی شیراز و صنعتی شیراز، برگزار شد.

در این نشست، محمود سعادت‌فومنی؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به تعاریف «استعدادبرتر»، «نخبه» و «سرآمد»، گفت: وظیفه بنیاد ملی نخبگان، کشف استعداد‌های برتر و زمینه‌سازی برای توانمندتر شدن آنان در مسیر نخبگی و در نهایت رسیدن به مرحلۀ اثرگذاری بهینه است.

وی افزود: شناسایی و هدایت استعدادهای‌برتر، مهمترین رسالت بنیاد ملی نخبگان در حیطۀ دانش‌آموزی است اما در سطح دانشجویی تلاش بر این است که شرایط کسب مهارت‌های مورد نیاز خاصه در حوزۀ کارآفرینی برای افراد مهیا شود.

سعادت‌فومنی ادامه داد: این طرح با تشکیل هسته‌های نخبگانی شرایط لازم برای ایجاد ارتباط مستمر میان اساتید و دانشجویان را فراهم می‌کند، که این روش همواره مورد تأکید مقام‌معظم‌رهبری نیز بوده و گامی به سوی تحقق دانشگاه‌ کارآفرین است.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: تربیت، آموزش، رشد و نمو دانشجویان در بستر حل یک پروژه واقعی زیر نظر خبرگان، ایجاد شبکه مستعدان مرتبط با یکدیگر و در نهایت توانمندسازی و هدایت آنان برای حل مسائل راهبردی کشور، از مهمترین اهداف طرح شهید احمدی‌روشن است.

وی با اشاره به ویزگی‌های استادان حاضر در این طرح، اضافه کرد: در این طرح از اساتیدی به عنوان مسئول هسته‌ها استفاده می شود که ویژگی‌هایی مانند تعهد، تجربه در آموزش و تربیت دانشجویان و حُسن‌سابقه در انجام پروژه‌های راهبردی را داشته باشند.

در ابتدای این نشست، حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان استان فارس نیز با اشاره به گسترش کمّی دانشگاه‌های کشور، گفت: در حال حاضر در کشور حدود ۲۷۰۰ مؤسسه آموزش‌عالی و دانشگاه وجود دارد که ۲۱۳ مورد آنها نیز در استان فارس فعال هستند.

وی افزود: این دانشگاه‌ها اکثراً از دانشگاه‌های نسل اول و فقط آموزش‌محور و تعداد معدودی از آنها نسل دوم هستند و عملاً دانشگاه‌ نسل سوم که باید دانشجویان در آنها به عنوان کارآفرین تربیت شوند، در کشور وجود ندارد گرچه  برخی از دانشگاه‌ها در این مسیر گام‌هایی برداشته‌اند.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس در پایان با اشاره به اجرای طرح شهید احمدی‌روشن با هدف بکارگیری توان دانشجوایان در قالب‌ همکاری با اساتید راهنما و حول یکی از مشکلات و مسائل واقعی کشور، اظهار داشت: این طرح به نوعی گامی به سوی ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم است.

تاریخ انتشار : 1398/07/06
کد : 62
تعداد بازدید: 231

   تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: میدان آزادگان، ابتدای خیابان پاسداران، جنب شورای اسلامی شهر یاسوج کدپستی 7591887131